środa, 16 marca 2016

Alergia na jeża. Fakty i mity.

alergia na jeża, atelerix albiventris, czy jeż uczula, Igielnik, Igielnik jasło, uczulenie na jeżeZapewne wielu z nas spotkało się z opinią, że jeże pigmejskie nie uczulają. Zazwyczaj w ten sposób reklamują je różni "hodowcy". Jedni świadomie i perfidnie, inni z niewiedzy lub przez powielanie przeczytanych gdzieś opinii. 

Jak jest na prawdę? Czy jeż to IDEALNE zwierzątko dla alergika?
Niestety NIE.

Wystarczy uświadomić sobie jedną rzecz: uczulać może w zasadzie wszystko.  Każdy alergik lub opiekun alergika powinien zdawać sobie z tego sprawę. 
Nie inaczej sprawa wygląda z jeżem pigmejskim. Alergenami przeważnie są: ślina, kał, mocz, sierść, naskórek. 
Ponadto na kolcach mogą znajdować się roztocza kurzu domowego, uczulać może też podłoże jeża czy np. drewniany wystrój.

Czy w takim razie trzeba pogodzić się z faktem, że jeż pigmejski nie jest odpowiedni dla alergika?
NIEKONIECZNIE.

Jeże pigmejskie, podobnie jak np. szynszyle są uznawane za zwierzęta hipoalergiczne. Oznacza to, że reakcje alergiczne występują bardzo rzadko, znacznie rzadziej niż w przypadku kotów czy psów. Zdecydowana większość alergików bez nieprzyjemnych konsekwencji cieszy się z obcowania  z tymi wspaniałymi zwierzątkami. Znam niejednego, który normalnie funkcjonuje wraz z jeżowym przyjacielem. Warto jednak zadbać o odpowiednie warunki w terrarium, m.in. można drewniane elementy wystroju zastąpić plastikowymi, trociny zastąpić matą, dbać o regularną kąpiel jeżyka (nie powinno się zbyt często używać szamponów, żeby nie zaszkodzić jeżowej skórze), sprzątać w terrarium wyłącznie w rękawiczkach ochronnych. 
Przed zakupem najlepiej przynajmniej kilkukrotnie zorganizować spotkania z jeżem, żeby sprawdzić czy nie wywołuje niepożądanych reakcji. 

Decyzja o zakupie jeża przez alergika powinna być szczegółowo przemyślana. Należy zastanowić się nad tym co będzie z jeżem, jeśli alergia przypomni o sobie dopiero po kilku miesiącach? Co wtedy będziemy mogli zapewnić jeżykowi? Czy ktoś inny będzie w stanie wyręczyć nas w opiece nad pupilem?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TWÓJ KOMENTARZ ZOSTANIE OPUBLIKOWANY PO AKCEPTACJI MODERATORA.
Proszę o staranne i poprawne pisanie. Komentarze pisane niedbale, nieczytelne, z rażącymi błędami nie będą publikowane.