Tenreki Mniejsze


Hodowla tenreków, tenreki mniejsze, kretojeże, tenrek, echinops, echinops telfairii, tenrek mniejszy, kreto jeż, hodowla Igielnik, lesser hedgehog tenrec,
Królestwo:
zwierzęta
Typ:
strunowce
Podtyp:
kręgowce
Gromada:
ssaki
Podgromada:
ssaki żyworodne
Ifragromada:
łożyskowce
Rząd:
owadożerne
Rodzina:
tenrekowate
Rodzaj:
Echinops
Gatunek:
Echinops telfairi
(Tenrek mniejszy, kretojeż, jeżokret, tenreczynek jeżowaty)

O tenrekach 
 
Echinops telfairi, hodowla Igielnik, hodowla tenreków, kreto jeż, kreto jeże, kretojeż, kretojeże, lesser hedgehog tenrec, młode tenreczki, tenrek mniejszy, tenreki mniejszeTenreki mniejsze to zwierzęta nocne, ale w warunkach domowych zwykle częściowo rezygnują z nocnego trybu życia i wykazują aktywność dzienną. 
W hodowlach żyją nawet kilkanaście lat! 9-10 letnie tenreki zwykle mają się świetnie.
Długość ich ciała wynosi 12-18cm. 
Ważą przeciętnie od 100-230g, samice potrafią być dwukrotnie większe od samców. 
Tenreki preferują samotniczy tryb życia. Utrzymywanie grupy, w której jest jeden samiec jest możliwe, ale zdarza się, że nawet samice się nie akceptują.

Mieszkanko dla tenreka

Echinops telfairi, hodowla Igielnik, hodowla tenreków, kreto jeż, kreto jeże, kretojeż, kretojeże, lesser hedgehog tenrec, młode tenreczki, tenrek mniejszy, tenreki mniejsze
Najlepiej sprawdza się terrarium z płyt meblowych -z dobrą wentylacją. Im większe -tym lepsze. Za absolutne minimum, uważam terrarium o powierzchni dna 80*50cm. Terrarium powinno być na tyle wysokie, żeby zmieściły się w nim stabilne, dość grube gałęzie, po których tenreki uwielbiają się wspinać.
Tenrekom należy zapewnić źródło ciepła, które jest niezbędne do prawidłowego trawienia oraz dobrego samopoczucia. Najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe, przy użyciu zabezpieczonego kabla grzewczego lub maty grzewczej (zwierzę nie może mieć możliwości pogryzienia kabla). Wystarczy ogrzewać część terrarium, np. w miejscu gdzie stoi domek. Temperaturę w tym miejscu ustawiamy na 25-30 stopni. Niektórzy polecają promienniki, u mnie się nie sprawdziły.
Niezbędny jest domek z wejściem o średnicy około 10cm.
Dodatkowo można zastosować tunele o średnicy 10cm, w których tenreki uwielbiają się chować, bawić i biegać. Trzeba postawić pojemnik z piaskiem, może to być zwykły piasek kwarcowy, lub dla szynszyli –np. Pucek. Tenreki uwielbiają kąpiele piaskowe i bardzo chętnie załatwiają tam swoje potrzeby. Moje tenreki załatwiają się tylko w piasku.

Żywienie tenreka

Dieta tenreków w warunkach domowych powinna być urozmaicona. 
Zwierzęta te żywią się głównie owadami. Poza owadami bardzo lubią namoczoną suchą karmę dla kotów, gotowanego i posiekanego kurczaka, gotowane i posiekane podroby drobiowe (serca, żołądki, wątróbkę), gotowane na twardo i posiekane jajko, miękkie owoce (banany, kiwi, brzoskwinie, mango), musy owocowe oraz mokre jedzenie dla kotów.
W terrarium powinno znaleźć się poidełko lub miseczka z wodą (w zależności od tego do czego tenrek był przyzwyczajony). Zwierzęta te bardzo mało piją, czerpiąc wodę głównie z pożywienia.

Zakup tenreka

Zakup tenreka mniejszego wiąże się z dużym problemem, ponieważ w Polsce niewielu osobom udaje się rozmnażać te zwierzęta. Jednak mimo tego, nie należy działać zbyt pochopnie. Warto zarezerwować tenreka u hodowcy i cierpliwie poczekać. Zwierzęta sprowadzane od handlarzy, z giełd czy ze sklepów zoologicznych odradzam, ponieważ najczęściej pochodzą z odłowu, mieszkają w kiepskich warunkach, są nieodpowiednio żywione, chore lub narażone na choroby, zaniedbane, dzikie, w niewiadomym wieku.
Nie jest to oczywiście regułą. Tak po prostu bywa najczęściej.
Jeśli sprzedający nie wzbudza Twojego zaufania -nie kupuj.
Staraj się wypytywać hodowcę o szczegóły: czy zna przodków, czy występowały jakieś choroby w hodowli, kiedy tenrek się urodził, ile było maluchów, czy jest przyzwyczajony do kontaktu z człowiekiem, co je najchętniej, itp. Każdy dobry hodowca powinien bez problemu odpowiedzieć Ci na te pytania.

Tenrek w nowym domku  
Echinops telfairi, hodowla Igielnik, hodowla tenreków, kreto jeż, kreto jeże, kretojeż, kretojeże, lesser hedgehog tenrec, młode tenreczki, tenrek mniejszy, tenreki mniejsze 
Kiedy już zakupisz tenreka należy dać mu czas na aklimatyzację. 
Niektóre przyzwyczajają się bardzo szybko, inne potrzebują nawet kilku tygodni.
Nie należy od razu stresować malucha wyciągając go na siłę, bo możemy go do siebie zrazić. Bardzo zdenerwowany tenrek będzie się stroszył, uciekał, fukał i zwijał w kulkę. Kiedy zacznie coraz pewniej poruszać się po swoim terrarium i wychodzić z domku w waszej obecności, możecie spróbować wziąć go na ręce. Ulubione przysmaki podawane z ręki lub podkładane pod pyszczek sprawdzają się znakomicie, przekonując tenreka do nowych opiekunów. Można powiedzieć, że tenreki bardzo szybko i łatwo się oswajają, są ufne i ciekawskie. Większość uwielbia kontakt z człowiekiem oraz ciepło, które wytwarzamy, dlatego chętnie spędzają czas wygrzewając się w naszej kieszeni lub szerokim rękawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TWÓJ KOMENTARZ ZOSTANIE OPUBLIKOWANY PO AKCEPTACJI MODERATORA.
Proszę o staranne i poprawne pisanie. Komentarze pisane niedbale, nieczytelne, z rażącymi błędami nie będą publikowane.