W sprzedaży pojawiła się świetna książka o jeżach pigmejskich. Od Państwa Katarzyny i Macieja Kosielskich (www.jezpigmejski.pl) dostałam jeden egzemplarz, żebym mogła go przeczytać i podzielić się z Wami szczerą opinią. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Przelanie doświadczenia na papier w tak łatwo przyswajalnej formie musiało kosztować na prawdę wiele pracy i wysiłku. Książka nie ma wygórowanej ceny choć jest pierwszym w sprzedaży tego typu poradnikiem. Czyta się ją dobrze, informacje w niej zawarte są bardzo przydatne dla wszystkich zaczynających przygodę z jeżykami. Znalazłam jedynie kilka drobnych różnic pomiędzy moimi poglądami na temat pewnych spraw a tym co znalazło się w książce. Jednak śmiało mogę uznać to za mały szczegół -tym bardziej, że po wymianie zdań z autorką i rozwinięciu pewnych kwestii okazało się, że myślimy niemal identycznie. Książkę mogę z czystym sumieniem polecić przede wszystkim przyszłym nabywcom kolczastych pupili. Osoby, które już posiadają jeża także mogą dowiedzieć się z niej czegoś nowego. W jednym miejscu znajdziecie podstawowe, sprawdzone i niezbędne informacje -zebrane na podstawie wielu lat doświadczeń w hodowli jeży. Po przeczytaniu lepiej zrozumiecie te stworzenia, będziecie w stanie dobrze przygotować się na przyjęcie do domu jeżowego przyjaciela. Zamiast tracić czas na poszukiwanie informacji w internecie i analizowanie, które z nich są wartościowe możecie kupić książkę i po jej przeczytaniu spokojnie stwierdzić, że jesteście gotowi na zakup jeżątka. Książkę można nabyć tutaj http://jezafrykanski.pl/produkt/ksiazka-afrykanski-jez-pigmejski-instrukcja-obslugi Polecam!
Zapewne wielu z nas spotkało się z opinią, że jeże pigmejskie nie uczulają. Zazwyczaj w ten sposób reklamują je różni "hodowcy". Jedni świadomie i perfidnie, inni z niewiedzy lub przez powielanie przeczytanych gdzieś opinii.
Jak jest na prawdę? Czy jeż to IDEALNE zwierzątko dla alergika? Niestety NIE. Wystarczy uświadomić sobie jedną rzecz: uczulać może w zasadzie wszystko. Każdy alergik lub opiekun alergika powinien zdawać sobie z tego sprawę. Nie inaczej sprawa wygląda z jeżem pigmejskim. Alergenami przeważnie są: ślina, kał, mocz, sierść, naskórek. Ponadto na kolcach mogą znajdować się roztocza kurzu domowego, uczulać może też podłoże jeża czy np. drewniany wystrój.
Czy w takim razie trzeba pogodzić się z faktem, że jeż pigmejski nie jest odpowiedni dla alergika? NIEKONIECZNIE.
Jeże pigmejskie, podobnie jak np. szynszyle są uznawane za zwierzęta hipoalergiczne. Oznacza to, że reakcje alergiczne występują bardzo rzadko, znacznie rzadziej niż w przypadku kotów czy psów. Zdecydowana większość alergików bez nieprzyjemnych konsekwencji cieszy się z obcowania z tymi wspaniałymi zwierzątkami. Znam niejednego, który normalnie funkcjonuje wraz z jeżowym przyjacielem. Warto jednak zadbać o odpowiednie warunki w terrarium, m.in. można drewniane elementy wystroju zastąpić plastikowymi, trociny zastąpić matą, dbać o regularną kąpiel jeżyka (nie powinno się zbyt często używać szamponów, żeby nie zaszkodzić jeżowej skórze), sprzątać w terrarium wyłącznie w rękawiczkach ochronnych. Przed zakupem najlepiej przynajmniej kilkukrotnie zorganizować spotkania z jeżem, żeby sprawdzić czy nie wywołuje niepożądanych reakcji. Decyzja o zakupie jeża przez alergika powinna być szczegółowo przemyślana. Należy zastanowić się nad tym co będzie z jeżem, jeśli alergia przypomni o sobie dopiero po kilku miesiącach? Co wtedy będziemy mogli zapewnić jeżykowi? Czy ktoś inny będzie w stanie wyręczyć nas w opiece nad pupilem?