Błonnik, warzywa, owoce...
Podawać? Dużo? Mało?
Nie podawać? Wcale?
Kogo słuchać?
Błonnik/włókno to węglowodany złożone, składnik błon i ścian komórkowych roślin. Podzielony na:
Nierozpuszczalny -wchłania wodę zwiększając objętość treści pokarmowej, powodując uczucie sytości, przyspiesza pasaż jelit. Źródłem są np otręby.
Rozpuszczalny -w przewodzie pokarmowym powstaje z niego żel, który spowalnia procesy trawienne.
Ilość błonnika w diecie jeża może wynosić do 15%. Nie ma jednoznacznych opracowań czy błonnik stanowi istotny element diety u jeży ogólnie. Zdrowe jeżyki, których stałym elementem diety są owady czy karma sucha zwykle nie potrzebują dodatku błonnika. Tym, które jedzą mokrą karmę/gotowane jedzenie czasem należy dodawać niewielką ilość np otrębów, jednak zwykle wystarcza niewielki dodatek warzyw. Trzeba obserwować zwierzaka i w razie potrzeby modyfikować dietę.
- Zbyt duża ilość błonnika w diecie zwierząt zwiększa obciążenie przewodu pokarmowego. Powstały w wyniku wchłaniania wody żel pogarsza trawienie składników odżywczych. Szczególnie w przypadku jeży o drobnej budowie ciała, jeży z niedowagą, podawanie błonnika w nadmiarze będzie pogłębiało problemy z nabraniem prawidłowej masy ciała. Nadmiar u młodych jeży może zaburzyć prawidłowy wzrost.
- W przypadku jeży otyłych, z nadwagą, dodatek błonnika nierozpuszczalnego pozwoli ograniczyć ilość spożywanych kalorii, ponieważ zwiększy uczucie sytości. Nie można przesadzać! Zwierząt w żadnym wypadku nie można odchudzać zbyt szybko.
- Jeże cierpiące na nawracające zaparcia (pomimo wyeliminowania potencjalnych błędów żywieniowych) wymagają dodatku błonnika nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego, w ilości indywidualnie dopasowanej, umożliwiającej prawidłową pracę układu pokarmowego.
- Jeże zdrowe, bez problemów z dietą/układem pokarmowym nie potrzebują dodatkowej podaży błonnika.
Moje niemal 10-letnie obserwacje licznej grupy jeży wskazują na to, że dodatek warzyw do gotowanego jedzenia w ilości 5-15% u zdrowego jeża bez specjalnych wymagań dietetycznych, jest w zupełności wystarczający do zachowania prawidłowych funkcji układu pokarmowego. Warzywa nie stanowią u mnie oddzielnego posiłku. Są gotowane osobno i dodawane po rozdrobnieniu do mieszanek mięsnych. Zwykle w minimalnej ilości.
Jeże nie powinny jeść owoców. Niewielki dodatek, w ramach urozmaicenia, jako przysmak, nie zaszkodzi, ale owoce nigdy nie powinny stanowić dużego udziału w diecie.
Nadmiar strawnych węglowodanów w diecie nieuchronnie prowadzi do nadwagi. Nadwaga do otyłości. Otyłość do cukrzycy i innych poważnych chorób. Pamiętaj o tym. Naturalnym źródłem energii u jeża jest tłuszcz i białko w zalecanej ilości -o tym następnym razem :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
TWÓJ KOMENTARZ ZOSTANIE OPUBLIKOWANY PO AKCEPTACJI MODERATORA.
Proszę o staranne i poprawne pisanie. Komentarze pisane niedbale, nieczytelne, z rażącymi błędami nie będą publikowane.